هنگامیکه شما در حال اجرای یک شبکه فیبر نوری با طول بلند و اتصال های زیاد می باشید احتیاج به یک دستگاه OTDR یا Optical Time Domain Reflectometer دارید تا بتوانید از صحت و سلامت فیبرها و اتصالات آن با خبر شوید. OTDR می تواند اتصالات را پس از نصب کنترل کرده و شما از کارایی آنها مطئن شوید ، همچنین دستگاه تست OTDR این قابلیت را دارد که تنش ها ، خمیدگی ها و کشش های احتمالی در طول مسیر فیبر را که بر اثر نصب غیر صحیح اتفاق افتاده است را به شما نشان دهد. این دستگاه در زمان قطع شدگی بخشی از مسیر با نشان دادن محل خرابی و سپس نشان دادن کیفیت اتصال دائم و یا موقت در آن محل ، کانکتورهای استفاده شده در شبکه را یادآور می شود.
بزرگترین عامل افت در فیبرهای نوری خاصیت تفرق ذاتی در آنها است . این پدیده مانند برخورد توپ های بیلیارد در هنگام ضربه زدن به آنها می باشد با این تفاوت که در سطح و اندازه انم ها و فتون های نوری رخ می دهد. مطمئنا تا به حال عبور نور به همراه تفرق از مه و یا هوای مملو از گرد و غبار را مشاهده کرده اید، این پدیده بسیار به طول موج وابسته است و هر چه طول موج نور افزایش یابد، میزان تفرق در محیط با نسبتی در حدود توان چهارم طول موج کاسته خواهد شد. در طول فیبر ، نور در تمامی جهات متفرق می شود و مقداری از آن به طرف عقب و مبدا تولید نور باز می گردد.این پیدیده بدلایل متنوعی مانند ناخالصی های موجود در ساختار فیبر یا تغییر ساختار فیبر و یا حتی تغییر سلختار مواد تشکیل دهنده در طول مسیر رخ می دهد. دستگاه OTDR اساس کار خود را با استفاده از این نورهای بازگشتی قرار می دهد و با فرستادن یک پالس قوی در درون فیبر و گرفتن لحظه به لحظه نور بازگشتی کار خود را انجام می دهد. با عبور پالس از فیبر در هر نقطه از فیبر نوری مقداری از پالس بصورت بازگشتی به دستگاه OTDR باز می گردد و بیان گر مشخصات آن نقطه از فیبر برای دستگاه خواهد بود. یک OTDR بطور معمول نور با طول موج های 850nm ، 1300nm را برای فیبرهای Multimode و طول موج های 1310nm ، 1550nm و 1625nm را بسته به انتخاب کاربر در فیبرهای Singlemode استفاده می کند.
داده ای که OTDR به وجود می آورد معمولا برای تولید یک عکس که trace نامیده می شود استفاده می شود که اطلاعات با ارزشی را در اختیار کاربر آموزش دیده قرار می دهد و می تواند این اطلاعات را برای ارجاع بعدی به طرح در صورت ایجاد مشکل در شبکه ذخیره کند.
طرح های OTDR معمولا برای عیب یابی استفاده می شوند به دلیل اینکه آنها می توانند مکان شکستگی فیبر را در زمان مقایسه طرح ها با مستندات نصب، نشان دهند.

متاسفانه برای این دسته هنوز مطلب نشر داده نشده است.