انواع کابل فیبر نوری از نظر ساختار

انواع کابل فیبر نوری از نظر ساختار

در این بخش قصد داریم تا شما را با انواع کابل فیبر نوری و ساختار آنها آشنا کنیم.

کابل فیبر نوری ریبون (Ribbon Fiber Optic Cable)

استفاده از کابل فیبر نوری ریبون (Ribbon Cable) در جایی که نیاز به تعداد فیبر بالا و قطر کم کابل می‌باشد ترجیح داده می‌شود. این کابل بیشترین فیبر را در کوچک‌ ترین کابل دارد، به این دلیل که تمام فیبرها در ردیف‌هایی در ribbon گذاشته‌ شده‌اند (معمولاً ۱۲فیبر) و ribbon ها در بالای یکدیگر قرار داده‌ شده‌اند. این کابل نه تنها کوچکترین کابل با بیشترین تعداد فیبر است بلکه ارزان‌ ترین کابل هم می‌باشد. به طور معمول ۱۴۴ فیبر تنها یک مقطع در حدود ۱.۴ اینچ یا ۶ میلی‌متر دارد و قطر ژاکت فقط ۱۳میلی‌متر یا ۱.۲ اینچ است؛ برخی از طرح‌ های کابل از یک هسته بدون شکاف با حداکثر ۶ تا از این ۱۴۴مجموعه فیبر Ribbon برای ۸۶۴ فیبر در یک کابل استفاده می‌کنند. از آنجا که این کابل از نوع Outdoor است برای جلوگیری از نفوذ آب با ژل پرشده است. مزیت دیگر کابل Ribbon این است که دستگاه‌ های فیوژن می‌توانند یک Ribbon ۱۲ فیبر را در یک زمان اتصال دهند و نصب و راه‌ اندازی سریع و آسان صورت می‌گیرد. پیگتیل‌ های Ribbon به کابل برای ترمینال سریع فیوژن می‌شوند.

کابل مسلح فیبر نوری (Armored Fiber Optic Cable)

کابل‌ های مسلح یا آرمورد فیبر نوری (Armored Cable) در کاربردهای Outdoor که کابل مستقیم در خاک قرار می‌گیرد و به یک کابل ناهموار مقاوم در برابر جویدگی نیاز است استفاده می‌شود. کابل‌ های مسلح یا آرمورد بارهای Crunch را به خوبی تحمل می‌کنند. کابل‌ های فیبر نوری نصب شده توسط دفن مستقیم در خاک در مناطقی که جوندگان یک مشکل به حساب می‌آیند معمولاً یک آرمورد فلزی بین دو ژاکت برای محافظت در برابر جوندگان دارند. کاربرد دیگر برای کابل آرمورد فیبر نوری در دیتا سنتر است که کابل‌ ها در زیرزمین نصب ‌شده‌اند و یک نگرانی راجع به آسیب دیدن کابل فیبر نوری وجود دارد. کابل‌ های فیبر نوری آرمورد رسانا هستند، بنابراین باید به درستی نصب شوند.

کابل هوایی فیبر نوری (Aerial Fiber Optic Cable)

کابل هوایی فیبر نوری برای نصب خارجی در ستون‌ ها می‌باشد. آنها می‌توانند به فرستنده یا کابل‌ های دیگر مشترک در CATV ضربه بزنند یا عضو مقاوم فلزی یا آرمید برای ایجاد پشتیبانی مستقل برای آنها داشته باشند.کابل هوایی فیبر نوری نشان داده‌ شده یک پیام‌رسان استیل برای پشتیبانی دارد. این کابل باید به‌ درستی نصب شود.

کابل (OPGW (OPGW Fiber Optic Cable

استفاده گسترده از این کابل‌ ها با عنوان کابل OPGW می‌باشد که کابل توزیع با ولتاژ بالاست با فیبر نوری در مرکز آن. فیبر نوری تحت تأثیر میدان الکتریکی قرار نمی‌گیرد و با توجه به این فایده در نصب آن، این فیبرهای نوری برای مدیریت شبکه و ارتباطات مناسب می‌باشند. این کابل‌ های OPGW معمولاً در بالای برج‌های ولتاژ بالا نصب می‌شوند، اما برای نصب یا پایانه تا سطح زمین آورده می‌شوند.

کابل فیبر نوری (Air-Blown (Air-Blown Fiber Optic Cable

نوعی دیگر از کابل فیبر نوری به نام کابل فیبر نوری Air-Blown واقعاً کابل نیست. با نصب کابلی که فقط مجموعه‌ای از تیوب‌های پلاستیکی خالی است، شما می‌توانید فیبرها را به درون تیوب‌ ها با استفاده از فشرده‌ سازی گازی که موردنیاز است بدمید. اگر شما نیازمند ارتقاء و به‌ روزرسانی می‌باشید فیبرهای نوری قدیمی را به بیرون بدمید و فیبرهای نوری جدید را به داخل بدمید. هر دو نسخه‌ Indoor و Outdoor کابل‌ های فیبر نوری Air-blown، در دسترس می‌باشند و حتی آنها برای شبکه ‎های FTTH نیز استفاده‌ شده‌اند. برای این کار کابلهای فیبر نوری مخصوص موردنیاز است که روکشی برای آسان دمیدن به درون تیوب داشته باشند، اما هر دو نوع فیبر نوری Single Mode یا Multi Mode در دسترس می‌باشند و به دلیل اینکه تیوب‌ ها باید نصب شوند برای نصب گران می‌باشند و تجهیزات مخصوص و آموزش نصب موردنیاز است؛ اما برای ارتقاء و به‌ روزرسانی مقرون به صرفه است.

کابل‌ های ترکیبی فیبر نوری (Hybrid) و کامپوزیت

این دو نوع کابل ترکیبی فیبر نوری و کامپوزیت فیبر نوری اغلب اشتباه گرفته می‌شوند، اما همه و NEC آن‌ها را به این صورت تعریف می‌کنند:

کابل فیبر نوری ترکیبی (Hybrid): کابل‌هایی که شامل دو نوع فیبر نوری می‌باشند، معمولاً Single Mode و Multi Mode این کابل‌ ها در فضای باز و محل بک‌ بن‌ هایی (Back Bone) که فیبرهای نوری Single Mode ممکن است در آینده استفاده شوند استفاده می‌گردند.

کابل فیبر نوری کامپوزیت: کابل‌ هایی که شامل هم فیبر نوری و هم هادی الکتریکی می‌باشند. وسایل نقلیه زیردریایی از کابلهایی چون کابل فیبر نوری کامپوزیت استفاده می‌کنند و همچنین برخی از این کابلهای فیبر نوری کامپوزیت برای آنتن‌ های بی‌ سیم از راه دور یا دوربین‌ های CCTV استفاده می‌شوند. این کابلها باید به درستی برای ایمنی در زمین قرار گیرند و تضمین شوند.

تیم پشتیبانی آریا ساسل