مقایسه فیبر نوری و انتقال امواج از طریق ماهواره

مقایسه فیبر نوری و انتقال امواج از طریق ماهواره

در مقایسه فیبر نوری و انتقال امواج از طریق ماهواره اولین مزیتی که شبکه‌ های فیبر نوری دارد این است که از تمام محیط‌ های انتقالی که وجود دارد چه وایرلس و سیمی و چه هدایت شده یا غیر هدایت شده پهنای باند بیشتری به ما می‌‌دهد، یعنی در حقیقت می‌‌تواند اطلاعات بیشتری را ارسال کند. ارتباطات ماهواره‌ ای تنها فناوری است که می‌‌تواند با فیبر نوری در زمینه انتقال داده‌ ها رقابت کند؛ اما چون فرکانس لیزری که استفاده می‌‌شود از فرکانسی که در امواج ماهواره‌ ای استفاده می‌‌شود بیشتر است بنابراین داده‌ های بیشتری از طریق شبکه‌ های فیبر نوری انتقال داده می‌‌شود.

استفاده از شبکه فیبر نوری روشی نسبتاً ایمن برای انتقال داده است، بدین معنا که کابل فیبر نوری را نمی‌ توان قطع کرده و اطلاعات را به سرقت برد؛ مسئله دیگر ارزان قیمت بودن شبکه‌ های مبتنی بر فیبر نوری است به ویژه در مقایسه با ارتباطات از طریق ماهواره؛ یکی دیگر از مزایای فیبر نوری در مقایسه با کابل‌ های سیمی و کواکسیکال سبک بودن و راحتی تعبیه آن بین دو نقطه است. نکته بعدی این است که سیستم‌ های کابلی در طول انتقال نیاز به تکرار کننده یا ریپیتر زیادتری برای تقویت امواج دارند، درحالیکه برای یک سیستم کابل فیبر نوری به علت افت بسیار کمی که دارد تعداد تکرار کننده کمتری استفاده می‌‌شود، باید گفت هرچه فیبر نوری خالص‌ تر و دارای طول موج بیشتری باشد پورت‌ های نور کمتری جذب و تضعیف سیگنال کمتر می‌‌شود و در نتیجه نیاز به تکرار کننده که یک سیگنال را دریافت کرده و قبل از ارسال به قطعه بعدی فیبر نوری، آن را تقویت می‌ کند کاهش می‌ یابد و همین باعث می‌ شود قیمت تمام شده شبکه فیبر نوری کاهش یابد.

پهنای باند فیبر نوری بسیار بالاتر از ماهواره است شاید یک رشته آن از تمام ماهواره‌ های پرتاب‌ شده پهنای باند بیشتری داشته باشد، اما تمام این پهنای باند در اختیار یک کاربر منفرد قرار نمی‌ گیرد و بیشتر در مخابرات راه دور کاربرد دارد؛ در حالیکه ماهواره بدون هیچ واسطه‌ ا‌ی پهنای باند زیادی را در اختیار تک‌ تک کاربران قرار می‌ دهد. شبکه‌ های بیسیم علیرغم اینکه در ارتباطات راه دور بسیار کار آمد هستند نظیر شبکه‌ های ماهواره‌ ای بی‌حفاظ‌ترین و نا امن‌ترین رسانه انتقال محسوب می‌‌شوند. رسانه بی سیم فوق‌العاده نسبت به نویز حساس بوده و بسیار نویز پذیر می‌‌باشند به ‌گونه‌ای که حتی نویزهای کیهانی از قبیل باد و باران نیز روی آنها تأثیر می‌‌گذارند و بیت‌ ها را خراب می‌ کند؛ اما در فیبر نوری به دلیل آنکه فرکانس نور از تمام طیف‌ های فرکانسی بالاتر است نویز پذیر نیست و می‌‌توان اطمینان داشت دیتای خروجی تا حد زیادی همان دیتای ورودی ماست.

 

 

تیم پشتیبانی آریا ساسل