مزایای شبکه‌های مبتنی بر فیبرنوری نسبت به مس

مزایای شبکه‌های مبتنی بر فیبرنوری نسبت به مس

رسانایی بالا (بالاتر از تمام فلزات غیر قیمتی)، استحکام کششی بالا (که به مقاومت در برابر کشش، خراشیدگی و بریدگی کمک می‌کند) و شکل‌ پذیری بالا (مس دارای قابلیت خم‌شدگی و انعطاف‌ پذیری می‌باشد) همه‌ این ویژگی‌ ها برای کاربرد‌های الکتریکی عالی می‌باشند، اما زمانی که صحبت از شبکه و مخابرات می‌شود سیم‌ های مسی تنها مورد نیستند و به این ترتیب کابل‌ های فیبر نوری مطرح می‌شوند. در کابل‌ های فیبر نوری به جای فلزهای به هم تابیده شده از رشته‌ های شیشه‌ ای یا پلاستیکی که تنها کمی ضخیم‌ تر از موی انسان می‌باشند برای انتقال نور استفاده می‌شود. کابل فیبر نوری از سریع‌ ترین رسانه‌ های انتقال برای کابلکشی‌های جدید و ارتقاء کابل‌ کشی‌ های قدیمی می‌باشد.

مزایای گزینش کابل فیبر نوری نسبت به کابل مسی

۱- پهنای باند بیشتر کابل‌ های فیبر نوری

باید بدانیم که در کابل‌ های مسی پهنای باند یکی از خصوصیات ذاتی کابل است و قابل تغییر با هیچ عامل خارجی نیست، اما در کابل‌ های فیبر نوری هر چه فرکانس نوری که حامل دیتا می‌باشد را افزایش دهیم پهنای باند انتقال داده افزایش می‌یابد.

کابل‌ های فیبر نوری از تمام محیط‌ های انتقال داده دیگر نظیر بی‌سیم و مس پهنای باند بیشتری را فراهم و تا ۱۰Gbps را استاندارد سازی می‌نماید؛ در حالیکه امروزه تنها یک استاندارد نبوده و این سرعت می‌تواند در آینده تبدیل به یک واقعیت در پیشنهادات و مصوبات شود. به خاطر داشته باشید که سرعت فیبر نوری بستگی به نوع کابل مورد استفاده دارد. کابل فیبر نوری Single Mode (SM) در فواصل بسیار بیشتری از هر دو کابل Multi Mode ۶۲/۵ یا ۵۰ میکرونی ارائه می‌شود. علاوه بر این، کابل فیبر نوری می‌تواند اطلاعات بیشتری را با کیفیت بهتری نسبت به سیم مسی حمل کند. به همین دلیل شرکت‌ های تلفن و تلویزیون کابلی (CATV) در حال تبدیل زیر ساخت خود به فیبر نوری هستند.

۲- تضعیف کم و فاصله بیشتر سیگنال فیبر نوری

از آن‌جا که سیگنال فیبر نوری، نور می‌باشد در طول انتقال افت سیگنال کمتری اتفاق می‌افتد و داده‌ ها می‌توانند در سرعت‌ های بالاتر و فواصل بیشتری حرکت کنند؛ کابل‌های فیبر نوری محدودیت فاصله ۱۰۰ متری (ft-9328) زوج سیم‌ های بهم تابیده UTP (بدون تقویت کننده) را ندارند. فواصل کابل‌ های فیبر نوری می‌توانند در محدوده ۳۰۰ متری (ft-984.2) تا۴۰ کیلومتری (24.8-mi) بسته به نوع کابل، طول موج و شبکه قرارگیرد. به دلیل کم بودن نیاز به تقویت سیگنال‌ های فیبر نوری نسبت به مس، کابلهای فیبر نوری بهتر اجرا می‌شوند.

۳- امنیت کابل‌ های فیبر نوری

کابل‌ های فیبر نوری بر خلاف کابل‌ های مسی دارای امنیت بسیار بالاتری می‌باشند، زیرا در کابل‌ های فیبر نوری هیچگونه امکان شنود سیگنال در حالت برقراری سرویس انتقال داده نیست، ولی در مدیای مس کاملاً این امر امکانپذیر است. در واقع اطلاعات ارسالی با کابل فیبر نوری ایمن بوده و پراکنده نمی‌شود همچنین شنود آنها دشوار می‌باشد. در زمان شنود کابل فیبر نوری، نظارت و مانیتورینگ آن به دلیل نشت نور از کابل بسیار آسان می‌باشد. در این صورت اگر تلاشی برای شکستن امنیت فیزیکی کابل فیبر نوری شما صورت بگیرد، شما خواهید فهمید. شبکه‌های فیبر نوری شما را قادر به قراردادن تمام لوازم الکتریکی و سخت‌ افزارها در یک مکان مرکزی به جای دیوارها و تجهیزات در سراسر ساختمان می‌سازد.

۴- ایمنی و قابلیت اطمینان به کابل‌ های فیبر نوری

انتقال داده در کابل‌ های فیبر نوری بسیار قابل اعتماد و مصون از بسیاری از عوامل محیطی است که کابل مسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پر واضح است که سیم‌های حامل جریان الکتریکی، تولید میدان مغناطیسی نیز دارند. این واقعیت را هم می‌دانیم که میدان‌ ها بر روی جریان الکتریکی و متقابلاً سیگنالها تأثیرگذارند؛ اما سیگنال‌ های فیبر نوری هیچ گونه میدانی تولید نمی‌کنند. بنابراین اولاً، سیگنال‌ های فیبر نوری بر خلاف سیگنالهای الکتریکی در مدیای مس هیچگونه تداخلی با یکدیگر ندارند؛

ثانیاً، میدان‌ های قوی الکتریکی که در بعضی از محیط‌ های صنعتی مثل نیروگاه ها و عبور دهنده‌ های برق فشار قوی وجود دارند تأثیری در سیگنال‌ های نوری مدیای فیبر نمی‌گذارند. جنس هسته کابل‌ های فیبر نوری از شیشه بوده که عایق می‌باشد و هیچ جریان الکتریکی نمی‌تواند در آن جریان یابد؛ همچنین به دور از تداخل الکتریکی، تداخل فرکانس رادیویی (EM/RFI)، هم‌ شنوایی و … می‌باشند؛ به همین علت کابل فیبر نوری را می‌توان بدون نگرانی در کنار تجهیزات صنعتی اجرا کرد. شایان ذکر است که کابل فیبر نوری حساسیت کمتری از مس نسبت به نوسانات دما دارد و علاوه بر آن می‌تواند در تماس مستقیم با خاک و حتی زیر آب قرار گیرد.

۵- طراحی کابل‌ های فیبر نوری

کابل‌ های فیبر نوری سبک‌تر، نازک‌تر و با دوام‌تر از کابلهای مسی می‌باشند. کابل‌ های فیبر نوری به علت قطر کم فیبر می‌توانند شامل چندین فیبر در یک کابل باشند و بنابراین بسیار به صرفه‌ تر عمل می‌کنند؛ همچنین مقاومت کششی کابل فیبر نوری حدوداً ۱۰ برابر کابل مسی می‌باشد. مدیریت سایز کوچک کابل فیبر نوری آسان بوده و فضای خیلی کمتری در داکت‌ های کابل‌ کشی می‌گیرد. ترمینال زدن کابل فیبر نوری بسیار دشوار بوده که پیشرفت‌ های کانکتور‌ها باعث ایجاد ترمینال‌ های آسان‌تر شده است؛ علاوه بر این تست کابل فیبر نوری بسیار آسان‌تر از کابل مسی می‌باشد. همچنین کابل‌ های فیبر نوری انعطاف پذیر هستند و طول عمرشان به علت مقاومت بیشتر در برابر رطوبت و فرسودگی از کابل های مسی بیشتر است. ضمناً خطر ایجاد آتش‌ سوزی و تولید گرما در کابل‌ های حامل جریان الکتریکی وجود دارد، اما در کابل‌ های فیبر نوری به هیچ عنوان وجود ندارد.

۶- انتقال کابل‌ های فیبر نوری

افزایش تولید و کاهش هزینه مدیا کانورتورها موجب انتقال و مهاجرت آسان از کابل مسی به کابل فیبر نوری شده است. کانورتور‌ها اتصالات را یکپارچه ساخته و استفاده از سخت‌ افزارهای موجود را ممکن می‌سازند. در واقع با پیشرفت تکنولوژی در آینده می‌توان فقط لوازم الکترونیکی را ارتقاء داد و کابل فیبر نوی سر جای خود باقی‌بماند.

۷- هزینه کابل‌ های فیبر نوری

هزینه کابل فیبر نوری، قطعات و سخت‌افزار به طور پیوسته در حال کاهش می‌باشد. درست است که مواد اولیه فیبر نوری ارزان تر از فلز مس می‌باشد، ولی به‌ هر‌حال آشکار سازها و تقویت‌ کننده‌هایی که در مدیای فیبر نوری به‌کار می‌روند گرانتر می‌باشند؛ اما چون تعداد این ملزومات در مدیای فیبر نوری کمتر است، قیمت تمام شده این سیستم در مسیرهای طولانی پایین می‌باشد. هزینه نصب و راه‌ اندازی کابل‌ فیبر نوری به دلیل نیاز به مهارت برای ترمینال‌ کردن آن بیشتر از کابل مسی می‌باشد. به طور کلی در محاسبات کوتاه مدت کابل فیبر نوری گرانتر از کابل مسی بوده، اما در دراز مدت بسیار ارزان‌ تر است. محافظت کابل فیبر نوری کم هزینه‌تر بوده و خرابی کم‌تری دارد و همچنین کابل فیبر نوری نیاز کم‌تری به سخت‌ افزار‌های شبکه دارد. به دلیل ظرفیت بالای کابل فیبر نوری نیاز به کابل‌ کشی مجدد برای عملکرد بیشتر شبکه را ندارد. مصرف برق سیستم‌ های نوری نیز برخلاف سیستم‌ های مسی بسیار کمتر است بنابراین در دراز مدت به صرفه‌تر می‌باشد.

 

تیم پشتیبانی آریا ساسل